Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Paça-Beykoz Usulü

Paça-Beykoz Usulü

Paça-Beykoz Usulü
Malzemeler :

12 adet irice paça
12 bardak su
1/2 baş sarımsak
1 çorba kaşığı zeytinyağı
Tuz

EKMEKLERİ
12 francala dilimi
80 gram margarin (4 çorba kaşığı)

TERBİYESİ
25 gram un (1/2 kahve fincanı)
30 gram tereyağı ya da margarin (1,5 çorba kaşığı)
5 yumurta sarısı
2 limon suyu
3 bardak paça suyu
Tuz

Yapılışı :

Bir tencereye; 12 bardak su, soyulmuş yarım baş sarımsak, 1 çorba kaşığı zeytinyağı, yarım çorba kaşığı tuz ile, kazınmış parmak aralarındaki bezleri çıkarılmış, tütsülenmiş ve yıkanmış 12 koyun ya da keçi paçası konarak, tencere ateşe oturtulur. Suyun ısınmasıyla üstünde biriken köpükler alınıp atıldıktan sonra kapağı kapatılır ve paçalar iyice yumuşayıncaya kadar küçük ateşte 8 – 10 saat pişirilir. Suyu süzülmek suretiyle başka bir tencereye alınır. Paçalar da parçalanmadan içlerindeki kemikler çıkarılır ve bir tarafa bırakılır.
Sonra bir tavaya; 4 silme çorba kaşığı margarin konarak kızdırılır, sonra bu yağa 2 ya da 3 defada olmak üzere, etrafının kabukları alınmış aşağı yukarı 4 – 5 santim eninde, 7 – 9 santim boyunda ve 1 – 1,5 santim yani yarım parmak kalınlığında uzunca kesilmiş 21 adet francala ya da ekmek dilimleri atılarak, ekmeklerin bir tarafı nar gibi olduktan sonra, diğer tarafları çevrilmek ve kızartılmak, sonra da kızaranlar süzülmüş olarak yağdan çıkarılmak ve diğer dilimler atılmak suretiyle bütün francalalar kızartılır ve bir tabağa alınır.
Kızarmaları sona erince; bu 12 dilim ekmeği yan yana alabilecek bir tepsiye yerleştirildikten sonra, üstlerine, her bir ekmeğe bir parça hesabıyla kemiklerinden ayırmış olduğumuz paçalar oturtulur ve tekrar bunlar bir tarafa bırakılır.
Sonra bir kuşaneye; bir buçuk silme çorba kaşığı margarin ya da tereyağı konarak eritilir. Sonra buna; sırasıyla 5 adet yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı tuz, 2 adet limonun suyuyla yarım kahve fincanı da on koyduktan sonra telle iyice karıştırılarak bunlar birbirleriyle çırpılır. Sonra da bunlara azar azar olmak üzere, 8 bardak paça suyu katılır ve bir taraftan da hızlıca dövülerek paça suyu yumurtalara yedirilir. Terbiyede hafif koyuluk oluşuncaya kadar küçük ateşte dövercesine karıştırılmak suretiyle terbiye pişirilir. Sonra da bu, tepsideki ekmekli paçaların üstlerine döküldükten sonra, tepsi ateşe oturtularak 2 – 3 dakika ısıtılır ve servis yapılır.
(Arzu edilirse üstüne bir miktar kırmızı biberli yağ gezdirilir.)

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön