Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Paça Yoğurtlu

Paça Yoğurtlu

Malzemeler :

12 adet keçi ya da koyun paçası
12 bardak su
5 diş sarımsak
1 çorba kaşığı zeytinyağı
12 adet francala dilimi
80 gram margarin (4 çorba kaşığı)
1/2 bardak paça suyu

ÜSTÜNE
50 gram sarımsak (arzuya bağlı)
4 diş sarımsak (arzuya bağlı)
2 kahve fincanı paça suyu
80 gram tereyağı ya da margarin (4 çorba kaşığı)
1/2 çorba kaşığı kırmızı biber

Yapılışı :

Bir tencereye; 12 bardak su, 5 diş sarımsak, 1 çorba kaşığı zeytinyağı, yarım çorba kaşığı tuz ile, kazınmış, parmak aralarındaki bezleri çıkarılmış, tütsülenmiş ve yıkanmış 12 paça konarak tencere ateşe oturtulur. Suyun ısınmasıyla biriken köpükler alınıp atıldıktan sonra kapağı kapatılır ve paçalar iyice yumuşayıncaya kadar küçük ateşte 8 – 10 saat pişirilir. Sonra da paçalar bir delikli kepçe ile suyundan çıkarılarak, parçalamadan içlerindeki kemikler temizlenir ve bir tarafa bırakılır.
Sonra bir francalanın her iki tarafındaki kabukları uzunluklarına doğru ve tek parça olarak, yarım parmak kalınlığında kesildikten sonra, kesilen her uzun paçadan altışar tane olmak üzere aşağı yukarı 4 – 5 santim eninde ve 7 – 9 santim uzunluğunda 10 adet uzunca dilim çıkarılır (çıkarılan bu dilimlerin bir tarafı kabuklu olabilir). Sonra da bu on iki dilim, iki defada olmak üzere ve her defasında da, içinde kızdırılmış iki silme çorba kaşığı margarin olan tavaya atılarak ekmeklerin her iki tarafları da nar gibi oluncaya kadar kızartılır. Sonra da bu ekmekler bir tepsiye döşendikten sonra tepsi hafif ateşe oturtulur. Üstlerine de azar azar olmak üzere yarım bardak paça suyu ilave edilerek ekmeklerin paça suyunu iyice çekmesi ve şişmesi sağlanır.
Ekmekler şişince; içlerinin kemikleri çıkarılmış paçalar alınarak, bunlar ekmeklerin üstlerine uzunlamasına oturtulur. Sonra da tepsi hafif ateşe oturtularak paçaların ısınması sağlanır.
(Ekmekler bütün suyu çekmişse, bir miktar daha paça suyu ilave edilir. Aksi taktirde ekmeklerin dibi tutar.)
Paçalar ısınınca; 500 gram yoğurda 2 kahve fincanı paça suyu; 4 diş dövülmüş sarımsak (arzuya bağlı), bir tutam tuz ilave edilerek, birkaç kez vurulur. Sonra da az sulandırılmış bu yoğurt tepsideki paçaların üstlerine döküldükten sonra paçalar ateşten alınır ve sofrada üstlerine dökülmek üzere, yanında kırmızı biberli yağ ile birlikte servis yapılır. (Az kızdırılmış 4 silme çorba kaşığı tereyağına ya da margarine yarım çorba kaşığı kırmızı biber karıştırılır, üzerine garni olarak dökülecek yağ yapılmalıdır.)

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön