Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Patlıcan Köftesi

Patlıcan Köftesi

Patlıcan Köftesi
Malzemeler :

1000 gram patlıcan
50 gram rende kaşar (2 kahve fincanı)
3 adet yumurta
50 gram un (1 kahve fincanı)
1 demet maydanoz
220 gram rafine çiçekyağı (1 bardak)

SALÇASI
60 gram sadeyağı ya da margarin (3 çorba kaşığı)
65 gram un (1,25 kahve fincanı)
375 gram süt (5 kahve fincanı)
2 tatlı kaşığı tuz
1 küçükçe limonun suyu

Yapılışı :

Kalınlarından 1000 gram patlıcan kuvvetli ateşte, patlıcanların kabukları yanmış bir hal alıncaya kadar her tarafı iyice pişirildikten sonra, bir bıçakla yukarıdan aşağıya doğru sıyrılmak suretiyle kabukları soyulur. Sonra da bunlar, içinde 4 bardak limonlu su olan tencereye atılarak bir tarafa bırakılır.
Bundan sonra, bir kuşaneye; 3 silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin ile bir çeyrek kahve fincanı un konarak, 2 dakika kadar kavrulur. Sonra bunlara; sıcak halde 5 kahve fincanı da süt katılmak ve dövercesine karıştırmak suretiyle hepsi birbiriyle karıştırılır. 1-2 dakika daha pişirdikten sonra ateşten alınarak, bu karışıma sırasıyla; 2 kahve fincanı rende kaşar, 2 tatlı kaşığı tuz, kıyılmış bir demet maydanoz ile su içinde bir tarafa bırakmış olduğumuz patlıcanlar iki avuç içinde sıkılarak suları çıkarılmış olarak konur. Sonra da bunlar 5 dakika kadar tel ya da çatalla iyice çırpılır. Hepsinin birbirine karışması sağlandıktan sonra, iyice soğuyarak katılaşması için karışım 2 saat buzdolabı ya da serince bir yerde dinlendirilmelidir.
Soğuyunca; bunlardan irice ceviz büyüklüğünde parçalar koparılarak, iki avuç içinde yuvarlanmak suretiyle karışıma parmak biçiminde şekiller verdirilir. Şekillendirilmiş bu patlıcanlar, önce bir tabak içindeki una, sonra da çalkalanmış yumurtaya batırıldıktan sonra içinde kızdırılmış bir bardak rafine çiçekyağı olan tavaya atılır. Patlıcanların bir tarafı kızardıktan sonra, diğer tarafları çevrilmek ve kızartmak suretiyle pişirilir ve bir delikli kepçe ile iyice süzülmüş olarak tabağa alınır ve servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön