Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Patlıcan Salatası

Patlıcan Salatası

Malzemeler :

1200 gram patlıcan
1,75 kahve fincanı zeytinyağı
1/2 kahve fincanı sirke
1 adet limon
Tuz

ÜSTÜNÜN GARNİTÜRÜ
2 orta boy domates
1 baş soğan
6 adet yeşil biber
20 adet zeytin

Yapılışı :

Kalınlarından 1200 gram patlıcan, kuvvetli bir ateşin üzerinde, arada bir çevirmek suretiyle her tarafı iyice pişirilir. Pişmiş patlıcanların kabukları bir bıçakla ve yukarıdan aşağıya doğru sıyırırcasına soyulur. İçerisinde soyulmuş her patlıcan için üç çeyrek kahve fincanı zeytinyağı olan kaseye patlıcanlar konulur ve her bir patlıcan konduktan sonra bunların da üstlerine bir miktar limon sıkılmak suretiyle bütün patlıcanlar bu şekilde pişirilir ve kabukları temizlenir.
(Patlıcanların kabukları hemen hemen yanmış bir hale gelinceye kadar pişirilmeli ve imkan varsa alevli ateşler tercih edilmelidir.)
Patlıcanların ayıklanması sona erince; bunlara yarım kahve fincanı sirke, 2 tatlı kaşığı tuz ile kalan bütün limon katılarak, çatalla dövercesine karıştırılmak suretiyle yağ patlıcanlara yedirilir. Sonra da bu salata büyükçe bir tabağa yayılır. Tabağın etrafına birer parmak ara ile, çekirdekleri çıkarılmış ve küçük doğranmış domates ve yeşil biberle küçük küçük kesilmiş soğan ve ortalarından ikiye bölünerek çekirdekleri çıkarılmış zeytinlerden oluşan dört kordon meydana getirilerek salatanın süslenir ve servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön