Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Piliçli Bamya

Piliçli Bamya

Piliçli Bamya
Malzemeler :

750 gram bamya
120 gram sadeyağı ya da margarin
300 gram soğan (2 büyük)
400 gram domates (2 büyük)
1 büyük piliç
3 yeşil biber
1 küçük limonun suyu
3 bardak su
Tuz

BAMYALARI YATIRMAK İÇİN
1,5 kahve fincanı sirke
3 silme çorba kaşığı tuz

Yapılışı :

Kart ve içi çok büyük çekirdekli olmayan 750 gram bamyanın tepeleri külahvari tıraş edercesine sivri kesildikten sonra (Şekil: 44), içlerine su işleyebilmesi için de altlarının sivri kısımları da kesilmek suretiyle bütün bamyalar ayıklanır. Ayıklanmış bu bamyaların üstlerine 3 silme çorba kaşığı tuz ile bir buçuk kahve fincanı sirke katılarak hepsi harmanlarıncasına iyice karıştırılır ve yarım saat kadar bir tarafta bekletilir.
(Tuz ve sirkede yatırmaktaki neden, bamyaların salyalarını bırakmaması içindir.)
Bamyalar, tuz ve sirkede yatmakta iken, diğer taraftan da bir kuşaneye; 6 silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin ile, küçük kesilmiş 3 büyük soğan konarak, karıştırılmak suretiyle soğanlar 10 dakika kadar kavrulur. Bunlara, tüyleri yolunmuş, içi temizlenmiş, tütsülenmiş, yıkanmış (Şekil: 31, 32, 33) ve göğüsler gövde, butlar, dörde ve sırt da ikiye olmak üzere on parçaya bölünmüş 1 büyük piliç konur. Arada bir karıştırılmak suretiyle piliçler de 5 dakika kavrulur. Sonra bu kavrulmuş piliçlere 1 tatlı kaşığı tuz ile yarım bardak da su katılarak tekrar 20 dakika daha pişirilir ve ateşten alınarak ılımaya bırakılır.
Piliç ılıyınca, kemikleri çıkarıldıktan sonra, bunlar düzenli bir şekilde kuşanenin altına yayılır. Üstüne bir sıra, yuvarlak dilimlere kesilmiş bir miktar domates döşendikten sonra, bunun üstüne de yan yana ve sık olmak üzere, tuzlu sirkede yatırılmış ve bol suda iki üç defa yıkanmış bir sıra bamya döşenir (Şekil: 48) ve bunun üstüne de tekrar bir sıra domates, bir sıra bamya olmak üzere bütün bamyalar böylece kuşaneye istiflenmek suretiyle döşenir.
Bamyaların döşenmesi sona erince, bunlara; küçük kesilmiş 3 yeşil biber, 1 küçük limonun suyu, 1 tatlı kaşığı tuz, iki küçük bardak su ile, piliçlerin içinde piştiği soğanlı yağlar da katılarak üstlerine ıslatılmış ve buruşturulmuş bir yağ kağıdı örtülür. Tencerenin kapağı kapatılmış olarak, bamyalar sularını çekip de iyice yumuşak bir hal alıncaya kadar önce kuvvetli, sonra da orta kuvvetteki ateşte 40 – 60 dakika arasında pişirilir ve kuşane ateşten alınarak üstüne büyükçe bir tabak kapatılır ve kuşane altüst edilmek suretiyle bamyalar tabağa alınır ve servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön