Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » PİRİNÇ PİLAVI – SALMA

PİRİNÇ PİLAVI – SALMA

Malzemeler :

500 gram pirinç (2 bardak)
750 gram su ya da et suyu
80 gram sadeyağı ya da tereyağı
80 gram margarin (4 çorba kaşığı)
Tuz

Yapılışı :

Bir tepsiye 2 tepeleme dolu bardak pirinç konarak taş ve darıları ayıklanır. Sonra pirincin iyice üstünü kaplayacak kadar sıcakça su ile 1 dolu çorba kaşığı da tuz ilave edildikten sonra, su iyice soğuyuncaya kadar bir tarafa bırakılır.
(Suyun çok sıcak olmamasına dikkat edilmesi gerekir.)
Su soğuyunca; pirinçlerden duru bir su çıkıncaya kadar, üç beş defa soğuk suda yıkanır, sonra da iyice süzülür.
(Pirinçler, iki avucun içinde fazla sıkmadan, fakat ovalarcasına yıkanmalıdır.)
Sonra bir tencereye; 4 silme çorba kaşığı sadeyağ ya da tereyağı, 4 silme çorba kaşığı margarin konarak, yağ hafifçe kızdırılır. Sonra kızdırılmış bu yağa 3 bardak su ya da et suyu, varsa tavuk suyu ile bir silme çorba kaşığı da tuz ilave edilerek, yağlı su kaynamaya bırakılır. Sonra da kaynamakta olan bu suya, yıkamış ve süzmüş olduğumuz pirinçler katılarak, tencerenin kapağı kapatılmış olarak, pirinçler suyunu çekinceye kadar önce kuvvetli, sonra da orta kuvvetteki ateşte pişmeye bırakılır.
(Tencerenin dibinin tutmamasına önemle dikkat etmek gerekir. Buna göre tencere hafifçe cızırdayınca ateş daha fazla kısılmalıdır.)
Pirinç suyunu çekince; tencerenin üstüne bir peçete, peçetenin üstüne de tencerenin kapağı kapatıldıktan sonra, çok hafif ateşte pilav yarım saat kadar demlendirilir ve iyice karıştıktan sonra servis yapılır.

NOT: Perhiz için pişirilecekse; tencereye su ya da et suyu konarak kaynattıktan sonra erimemiş halde tereyağı ya da margarin, pirinçle birlikte katılarak pişirilmelidir.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön