Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Rus Salatası

Rus Salatası

Malzemeler :

200 gram havuç (2 orta boy)
250 gram sarı patates (2 orta boy)
120 gram kereviz kökü (1 büyük boy)
200 gram iç bezelye (3/4 bardak)
200 gram pancar (3 orta boy)
75 gram hıyar turşusu (istenirse)
50 gram kapari (istenirse)
2 haşlanmış yumurta (istenirse)
4 bardak su
1 bardak su
Tuz

Yapılışı :

Bir tencereye; 4 bardak su konduktan sonra buna, üstleri kazınmış bezelye tanesi büyüklüğünde dört köşe düzgün parçalara doğranmış 2 orta boy havuç ile kabuğu soyulmuş ve bezelye iriliğinde parçalara doğranmış bir büyük kereviz kökü ilave edilir ve bu su kaynamaya bırakılır. Kaynayınca; kabukları soyulmuş ve yine bezelye büyüklüğünde parçalara doğranmış 2 orta sarı patates, 200 gram iç bezelye ile bir miktar da tuz katılarak sebzeler pişip de yumuşak bir hal alıncaya kadar haşlanır. Sonra bunlar bir süzgeçten geçirilmek suretiyle suyu döküldükten sonra tabağa alınır ve bir tarafa bırakılır.
Sebzeler pişmekte iken diğer taraftan da başka bir kaba 200 gram pancar, 1 çorba kaşığı tuz ile üstleri iyice kaplayacak kadar su koyarak, pancarlar pişmiş bir hal alıncaya kadar haşlanır ve pancarlar tencereden çıkarılır. Kabukları ayıklandıktan sonra bunlar da bezelye iriliğinde parçalara kesilir ve tabaktaki diğer sebzelere kattıktan sonra hepsi iyice soğumaları için bir tarafa bırakılır.
Sebzeler soğuyunca, bunlara her ikisi de ince doğranmış 75 gram hıyar turşusu ve 50 gram kapari, küçük kesilmiş 2 haşlanmış yumurta ile yarım bardak mayonez ilave edilir ve hepsi iyice bir karıştırılır ve tüm bunlar tabakta güzel bir şekilde düzeltilir. Kalan mayonezin diğer yarısı da bir sıkma torbasına konarak (Şekil: 77) salatanın etrafına gül şekli vermek suretiyle süslenir ve servis yapılır.