Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Sığır Kebabı – Kremalı

Sığır Kebabı – Kremalı

Malzemeler :

900 gram sığır eti
150 gram soğan (2 orta)
60 gram margarin (3 çorba kaşığı)
250 gram domates (2 orta) ya da
60 gram tuzsuz domates salçası (1/2 kahve fincanı)
2/5 bardak su
Tuz

KREMASI
30 gram margarin (1,5 çorba kaşığı)
35 gram un (3/4 kahve fincanı)
250 gram süt (1 bardak)
Tuz

Yapılışı :

Bir tencereye; 3 silme çorba kaşığı margarin konarak, iyice kızdırılır. Sonra bu kızgın yağa kemiksiz olarak tartılmış sokum tarafından kuşbaşı kesilmiş 900 gram sığır eti konarak, etler iyice kızarmış bir renk alıncaya kadar karıştırılmak suretiyle kavrulur. Kavrulmuş bu etlere; küçük kesilmiş 2 orta baş soğan ilave edilerek, soğanlar iyice ölmüş bir hal alıncaya kadar karıştırarak kavurmaya devam edilir.
Soğanlar ölünce, bunlara; kabukları soyulmuş, küçük parçalara doğranmış 2 orta boy domates ya da yarım bardak suda eritilmiş yarım kahve fincanı tuzsuz domates salçası katılarak, domatesler sularını çekinceye kadar pişirmeye devam edilir. Bunlara yarım çorba kaşığı tuz ile iki – üç defada olmak üzere iki buçuk bardak da sıcak su ilave edilerek, tencerenin kapağı kapatılır ve etler iyice yumuşak bir hale gelip de iyice suyunu çekmiş bir şekle dönüşünceye kadar, bunlar ortadan daha az kuvvetteki ateşte aşağı yukarı 3 – 3,5 saat arasında pişirilir.
Et pişip de suyunu çekince; küçük bir kap ya da kuşaneye bir buçuk çorba kaşığı silme margarin ile 3/4 kahve fincanı da un konarak, un karıştırılmak suretiyle 2 – 3 dakika kavrulur. Sonra kavrulmuş bu una 1 bardak süt ile 1 tatlı kaşığı da tuz ilave edilerek, hızlıca ve durmadan çırpmak suretiyle süt una yedirilir. Karışım koyuca muhallebi kıvamında bir koyuluğa gelinceye kadar karıştırarak pişirmeye devam edilir. Koyulaşınca salçasıyla birlikte etlere ilave edilir. İyice karıştırıldıktan sonra et birkaç taşım daha kaynatılır. Tencere ateşten alınarak, tabağa alınır ve servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön