Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Stofto Makarna

Stofto Makarna

Malzemeler :

500 gram ince makarna
12 bardak su
2 çorba kaşığı tuz

SALÇASI
500 gram kemiksiz sığır eti
50 gram çiçekyağı (2,5 çorba kaşığı)
300 gram soğan (3 büyük)
30 gram havuç (1 küçük)
4 diş sarımsak
2 defne yaprağı
200 gram domates (2 büyük ya da9
1/2 kahve fincanı tuzsuz domates salçası
Tuz ve karabiber

ÜSTÜNE
60 gram tereyağı ya da margarin (3 çorba kaşığı)
50 gram rende gravyer ya da kaşar peyniri (1/2 bardak)

Yapılışı :

Bir orta tencereye; iki buçuk silme çorba kaşığı çiçekyağı konarak kızdırılır. Sonra bu yağa; nua ya da tranş tarafından 500 gram sığır eti kesilmeden bütün olarak konur. Etin her iki tarafı nar gibi oluncaya kadar yaklaşık 15 dakika kuvvetli ateşte kızartılır. Sonra da buna; hepsi imkan oranında küçük kesilmiş 3 büyük soğan, 1 küçük havuç, 4 diş sarımsak ile 2 adet de defne yaprağı katılır. Soğanlar sularını salıp da iyice ölünceye kadar yaklaşık 20 dakika sık sık karıştırılarak kavrulur.
(Tenceredeki soğan ve diğer sebzeler sık sık karıştırılmalıdır, aksi halde soğanlar tencerenin dibine yapışarak yanar.)
Sonra soğanlara; 2 kahve kaşığı karabiber, 2 tatlı kaşığı tuz ile, kabuk ve çekirdekleri çıkarılmış ve küçük parçalara doğranmış 2 büyük domates ya da 2 kahve fincanı su içinde eritilmiş yarım kahve fincanı tuzsuz domates salçası konarak, domatesler eriyip de salçamsı bir hal alıncaya kadar yaklaşık 5 dakika daha pişirildikten sonra, tencereye 3 bardak da sıcak su katılır ve et pişip de salça da az koyumsu bir hal alıncaya kadar yaklaşık 3 saat ortadan daha az kuvvetteki ateşte pişmeye bırakılır. Et pişip salça da koyumsu bir hal alınca, et tencereden bir tabağa alınır (etin soğumamasına dikkat edilmelidir.) ve salça da çok hafif ateşte bırakılır. (Stofato konuğa çıkarılacaksa, salça ince kevgirden geçirilmelidir.) (Şekil: 3)
Et ineceğine yakın bir tencereye; 12 bardak su ile 2 silme çorba kaşığı tuz konarak, su kaynamaya bırakılır. Kaynayınca buna; kırmadan 500 gram ince makarna atılarak, makarnalar hafifçe yumuşak bir hal alıncaya kadar 15 – 20 dakika arasında haşlanır. Sonra da makarnalar kalın delikli bir kevgirden geçirilerek iyice süzülür. (Makarnalar gereğinden fazla pişirilmemelidir.)
Sonra, makarnaların haşlandığı tencereye; 3 silme çorba kaşığı tereyağı ya da margarin konarak yağ eritilir. Erimiş olan bu yağa; iyice süzmüş olduğumuz makarnalar konarak, delikli kepçe ile birkaç kez karıştırılır. 1 dakika kadar sote edilir ve makarnalar tabağa alınarak, üstüne salçası dökülür. Tabağın etrafına da çok ince dilimlere kesilmiş etler yerleştirildikten sonra, yanında bir tabak içinde bir buçuk bardak rende gravyer ya da kaşar peyniri ile birlikte servis yapılır.

NOT: Dilenirse; soğanlar iyice öldükten sonra bunlara, yarım kahve fincanı siyah şarap da eklenebilir.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön