Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Süt Kuzusu Budu-Fırın Salçalı

Süt Kuzusu Budu-Fırın Salçalı

Malzemeler :

750 gram süt kuzusu budu
1/2 kahve fincanı su
Tuz

PATATES PÜRESİ
500 gram beyaz patates (4 büyük)
50 gram margarin (2,5 çorba kaşığı)
1 adet bütün yumurta
1 adet yumurta sarısı
1 kahve fincanı gravyer peyniri
Tuz

MORNEY SALÇASI
35 gram tereyağı ya da margarin (1/2 kahve fincanı)
250 gram süt (1 bardak)
50 gram rende gravyer ya da kaşar peyniri (2 kahve fincanı)

ALTINA
1 adet forma francalası

Yapılışı :

Formalık denilen dört köşe ve uzunca bir francalanın kenar kabukları, tıraş edilircesine ince kesilip çıkarıldıktan sonra, francalanın sağ tarafından solu yönünde meyilli olarak, yani francalanın sağ kısmı üç parmak yüksekliğinde ve yavaş yavaş alçaltılarak, sol kısmı da bir parmak yüksekliğinde olmak üzere meyilli kesilir. Sonra da bu meyilli ekmek, uzunca bir servis tabağının tam ortasına oturtulduktan sonra bir tarafa bırakılır.
Sonra bir kuşaneye; soyulmuş 500 gram pürelik beyaz patates ile üstlerini kaplayabilecek kadar su konduktan sonra patatesler yumuşak bir hal alıncaya kadar haşlanır. Suyu süzülerek, patatesler pompres ya da et makinesinden geçirilmek suretiyle püre haline getirilir. Bu püreye; 1 bütün yumurta, 1 yumurta sarısı, iki buçuk çorba kaşığı margarin ya da tereyağı, 1 kahve fincanı rende kaşar ya da gravyer peyniri ile 1 tatlı kaşığı da tuz ilave edilerek, iyice karıştırmak suretiyle hepsi birbirine yedirilir. Bu püre bir sıkma torbasına konarak, meyilli ekmeği yerleştirmiş olduğumuz tabağın etrafına kordon şeklinde sıkılmak suretiyle tabağın kenarı püre ile süslenir (Şekil: 77) ve bir tarafa ayrılır.
Diğer taraftan, usulüne göre, içinin kemiği çıkarılmış ya da kasaba çıkarttırılmış aşağı yukarı 750 gram ağırlığındaki bir süt kuzusu budu iple sıkıca bağlandıktan sonra kenarlı küçük bir tepsiye konur. Üstüne de yarım kahve fincanı su ilave edilerek, her iki tarafı iyice kızarıp da pişinceye kadar ısısı üstten verilmiş kızgınca bir fırında aşağı yukarı 45 – 60 dakika pişirilir. (But, çok fazla pişirilmemelidir. Aksi halde kesilmez, dağılır.) fırından alarak ve üstündeki ipler kesilerek çıkarılır, dilimlere kestikten sonra tabaktaki ekmeğin üstüne döşenir.
Aşağıda tarif ettiğimiz şekilde hazırlanan Morney salçası yapılarak bu da ekmeklerin üstlerindeki etlere eşit olarak dökülür ve üstünde salça olan et tabağı ile birlikte ısısı üstten verilmiş fırına sürülerek, etin üstündeki salçada hafif bir sararma oluşuncaya kadar aşağı yukarı 15 dakika tekrar fırınlanır ve tabağıyla birlikte servis yapılır.

MORNEY SALÇASININ HAZIRLANMASI

Küçük bir kaba 1,5 kahve fincanı tereyağı ya da margarin konarak, orta kuvvetteki ateşte yağ eritilir. Sonra buna üç çeyrek kahve fincanı da un ilave edilerek, tel ya da kaşıkla karıştırmak suretiyle un sarartılmadan iki dakika kadar kavrulur.
Sonra bu karışıma, azar azar olmak üzere 1 bardak da ılık süt katılır ve bir taraftan hızlıca karıştırılmak suretiyle süt yağlı una yedirilmeli ve karışım muhallebi kıvamına gelinceye dek karıştırılarak pişirmeye devam edilir.
Bu şekilde hazırlanmış beşamel salçasına; 25-50 gram (2 kahve fincanı) rende gravyer ya da kaşar katılmak suretiyle morney salçası hazırlanır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön