Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » SÜT KUZUSU CİĞER IZGARASI

SÜT KUZUSU CİĞER IZGARASI

Malzemeler :

3 adet süt kuzusu ciğeri
2 adet ince taraflarından kuzu gömleği
1 çorba kaşığı kekik
1 baş soğan
Tuz ve karabiber

Yapılışı :

İnce zarları özenle soyulmuş 3 adet süt kuzusunun ciğerleri yarım parmak inceliğinde meyilli olarak dilimlere kesildikten ya da ciğerciye kestirildikten sonra, ciğerler yıkanır, kurulanır. Sonra bunlara; 1 baş soğan suyu, 1 çorba kaşığı kekik, 1 kahve kaşığı karabiber ile 1 tatlı kaşığı da tuz ilave edilerek, hepsi iyice karıştırılır ve iki saat kadar bir tarafa bırakılır.
İki saat sonra ciğer dilimleri alınarak, bunlar ince taraflarından olmak üzere, ancak ciğer dilimlerini sarabilecek kadar küçük parçalara kesilmiş ve ılık suya sokulup çıkarılmak suretiyle yumuşatılmış küçük kuzu gömleklerine, bütün ciğerler teker teker olmak üzere sarılır. (Yukarıda anlattığımız gibi hazırlanmış ciğerler gömleklere sarılmadan da ızgara yapılabilir. Ancak gömleğe sarılmış olarak pişirilen ciğerler olağanüstü lezzetli olurlar.)
Sonra, gömleklere sarmış olduğumuz bu ciğerler, pek harlıca olmayan kömür ateşinin üç dört parmak üstünde bulunan tel ızgaraya yerleştirilerek, ciğerlerin bir tarafları iyice pembeleştikten sonra diğer tarafları çevrilmek suretiyle ciğerler pişirilir ve tabağa alınarak sofraya servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön