Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Talaş Kebabı

Talaş Kebabı

Malzemeler :

HAMURU
350 gram has un (7 kahve fincanı)
20 gram margarin, hamurun içine (1 çorba kaşığı)
140 gram margarin, hamur sıvamaya (7 çorba kaşığı)
180 gram böbrek yağı, erimemiş halde
185 gram su (3/4 bardak)
20 gram tuz (1 çorba kaşığı)
1 kahve fincanı zeytinyağı

TALAŞ İÇİ
900 gram koyun eti
500 gram soğan (5 büyük)
30 gram margarin (1,5 çorba kaşığı)
200 gram domates (2 orta) ya da
1/4 kahve fincanı tuzsuz domates salçası
2 bardak su
1 demet maydanoz
Kekik, karabiber, tuz
1 adet yumurta (üstüne)

Yapılışı :

Yukarıda talaş içi için sayılan malzemeler ile aşağıda tarifi gösterilen şekilde talaş içi hazırlanarak soğumaya bırakılır.
Hamur açılan tahtaya; 350 gram (7 kahve fincanı) un elendikten sonra, unun ortası havuz gibi açılır ve bir yere; bir silme çorba kaşığı margarin ya da sadeyağ; içine bir çorba kaşığı tuz katılmış bir buçuk kahve fincanı süt eklenerek (Şekil: 52) karıştırmak ve yoğurmak suretiyle (Şekil: 53) orta sıkılıkta bir hamur yapılır (Şekil: 54). Elde edilen bu hamurun üstüne nemli bir bez örtülür, bir saat dinlenmeye bırakılır.
Bir saat sonra hamur bir parmak kalınlığında dört köşe açılarak bundan 12 eşit dört köşe hamur kesilir. Sonra da elde edilen her dört köşe hamurun dört ucu birleştirilmek ve bastırılmak suretiyle bunlardan 12 yuvarlak pazı meydana getirilir ve tekrar 15 dakika dinlendirilir.
On beş dakika sonra, küçük hamur pazıları teker teker olmak üzere alınarak, bunlar; bir küçük tabak içindeki 1 kahve fincanı zeytinyağına bastırıldıktan sonra merdane ile üstlerine basmak ve yuvarlayarak hamurların belli belirsiz altları görününceye kadar yuvarlak şekilde açılır (Şekil: 55) ve sonra da her açılan hamurun orta kısmına; hazırlamış olduğumuz talaş içi eşit şekilde bölündükten sonra hamurların dört bir uçları içini üstlerine kapatmak suretiyle bohça şeklinde börekler meydana getirilir (Şekil: 74). Sonra da bunlar içi çok hafif ıslatılmış bir fırın tepsisine yerleştirilir.
Bundan sonra, içine bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı su katılmış ve çalkalanmış 1 yumurta sarısından bir tavuk tüyü ya da küçük bir fırça ile yumurta alınarak tepsideki hamurların üstlerine sürülür ve sonra da tepsi ortadan daha fazla kuvvetteki fırına sürülerek hamurlar kabarıp da üstleri iyice pembe bir renk alıncaya kadar aşağı yukarı 25 – 30 dakika pişirilir ve servis yapılır.

TALAŞ İÇİNİN HAZIRLANMASI

Tencereye, 2 silme çorba kaşığı margarin, küçük kesilmiş 2 büyük baş soğan ile kemikleri çıkarılmış ve aşağı yukarı 2-3 cm. boyunda ve yarım cm. eninde ince uzun doğranmış 900 gram yağsız koyun eti konarak, etler sularını salıp da tekrar çekinceye kadar, tencerenin kapağı kapatılmış olarak ve arada bir karıştırmak suretiyle bunlar orta kuvvette ateşte 15-20 dakika pişirilir. Sularını çekince, 10 dakika da karıştırarak kavrulur. Sonra da domates ya da salça ile bir buçuk bardak da sıcak su ilave edilerek, tencerenin kapağı kapatılır ve ortadan daha az kuvvette ateşte bir buçuk saat daha pişirilir
Bir buçuk saat sonra, etlere; yarım ay şeklinde ince doğranmış 2 büyük baş soğan ilave edilerek hepsi iyice karıştırılır ve et suyunu çekip de ancak yağ kalıncaya kadar tekrar yarım saat pişirilir. Etlere 2 kahve kaşığı karabiber, 2 tatlı kaşığı kekik ile kıyılmış bir demet de maydanoz katılarak hepsi tekrar karıştırılır ve ateşten alınarak iyice soğuması için bir bekletilir. Hazırlanan bu iç tariflerde anlatıldığı şekilde kullanılır.

Yorumlar (1)

  • Siba

    Ay Ay! ne seker olmus baunlr boyle:) Market listesine kakaolu bugday gevregini ekledim bile:)) Kucuk oglum Mustafa yaparken bayilacak, guzel paylasim icin cok tesekkurler arkadasim Muhabbetle