Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Tarama Salatası

Tarama Salatası

Malzemeler :

100 gram tarama
40 gram bayat francala ekmek içi (2 dilim)
60 gram süt (3/4 kahve fincanı)
120 gram sıcak su (1/2 bardak)
400 gram rafine zeytinyağı
1 ya da 1,5 büyük limon suyu
2 tatlı kaşığı soyan suyu (istenirse)
1/2 tatlı kaşığı acı kırmızı biber (istenirse)

Yapılışı :

Bir kuşaneye; 100 gram tarama ile kabuğu çıkarılmış üç çeyrek kahve fincanı sütte ıslatılmış ve hafifçe sıkılmak suretiyle çekmiş olduğu sütün yarısı çıkarılmış olan 2 iç ve bayat francala ekmek dilimi konularak bir dakikayı geçmemek üzere bunları küçük ateşte dövercesine gayet hızlı karıştırmak suretiyle taramanın gevşemesi sağlanır ve kuşane hemen ateşten çekilir. Sonra gevşemiş bu ekmekli tarama mümkünse orta incelikte bir elek veya süzgeçten geçirilmek suretiyle püre haline getirilir. (Elek veya süzgeçten geçirilmediğinde bunları tel ya da avuç ile 5 dakika kadar dövmelidir)
Püre haline getirerek tekrar kuşaneye almış olduğumuz bu ekmekli taramaya; yarım bardak sıcak suyun bir kaşığı ilave edilerek tekrar iyice bir daha dövüldükten sonra, azar azar olmak üzere üç çeyrek bardak zeytinyağı ile yarım bardak sıcak suyun hepsi taramaya yedirilmek suretiyle koyu bir bulamaç haline getirilir.
Koyu bulamaç haline getirilen bu taramaya yine azar azar bir – birbuçuk limonun suyu katılırken bir taraftan da hızlıca karıştırılır. Hazırlanmış olan bu tarama tabağa alınır ve servis yapılır. (Arzu edilirse bu taramaya yarım tatlı kaşığı acı kırmızı biberle 2 tatlı kaşığı kadar da soğan suyu katılabilir.)

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön