Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Tavuk Kızartması – Fırında

Tavuk Kızartması – Fırında

Tavuk Kızartması – Fırında
Malzemeler :

1 tavuk (1000 – 1200 gram)
8 bardak su
1/2 çorba kaşığı tuz

SALÇASI
150 gram soğan
70 gram sadeyağı ya da margarin (3,5 çorba kaşığı)
1,25 kahve fincanı tuzsuz domates salçası
2 bardak tavuk suyu

Yapılışı :

Bir tencereye tüyleri yolunmuş, içi temizlenmiş, tütsülenmiş (Şekil: 31, 32, 33) yıkanmış ve ayakları gerisine geçirilmiş (Şekil 34), 1 tavuk, 8 bardak su ile yarım çorba kaşığı da tuz konarak tencere ateşe oturtulur. Suyun ısınmasıyla birlikte üstünde oluşmaya başlayan köpükler bir delikli kepçe ile alınıp atıldıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılır ve tavuk pişmiş bir hale gelinceye kadar ortadan az kuvvetteki ateşte haşlanır ve tencere ateşten alınarak, tavuğu içinde kızartacak olduğumuz tepsiye yerleştirilir ve bir tarafa bırakılır.
Sonra bir kuşaneye; üç buçuk silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin ile çentilircesine küçük kesilmiş 2 orta boy soğan konarak, soğanlar altın sarısı bir hal alıncaya kadar kavrulur. Sararınca; bunlara hemen 2 bardak tavuk suyu, bir – bir çeyrek kahve fincanı tuzsuz domates salçası ile tuz da ilave edilerek, hepsi 5 dakika daha kaynatılır. Sonra bu domates ve soğanlı su bir süzgeçten geçirilir.
Sonra da, elde edilen bu domates salçalı su, tepsiye yerleştirmiş olduğumuz tavuğun üstüne dökülerek, tepsi fırına sürülür ve tavuğun bir tarafı iyice kızardıktan sonra, diğer tarafı çevrilmek ve sık sık tepsideki salçalı su tavuğun üstünde gezdirerek tavuk iyice kızartılır ve fırından alınır.
Daha sonra, tavuk tepsiden çıkarılarak, kol, göğüs, sırt ve but olmak üzere parçalara ayrılır, düzgün bir şekilde tabağa yerleştirildikten sonra üstlerine, tepsideki son kalan salça dökülür ve servis yapılır.

Yorumlar (1)

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön