Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Tavuk Kroketi Köfte

Tavuk Kroketi Köfte

Malzemeler :

300 gram tavuk (yarım tavuk)

SALÇASI
40 gram margarin (2 çorba kaşığı)
60 gram un (1,25 kahve fincanı)
200 gram süt (3/4 bardak)
25 gram rende kaşar (1 kahve fincanı)
3 adet yumurta sarısı
Karabiber, tuz

KIZARTMAK İÇİN
2 bardak galeta tozu
2 bardak yumurta
220 gram rafine çiçekyağı (1 bardak)

Yapılışı :

Bir kuşaneye 2 silme çorba kaşığı margarin konarak eritilir. Sonra buna bir – bir çeyrek kahve fincanı da un katılarak karıştırılır. Unu sarartmadan iki dakika kavrulur. Sonra buna; üç çeyrek bardak da süt eklenerek, iyice karıştırıldıktan sonra, bu karışıma sırasıyla, 1 kahve fincanı gravyer ya da kaşar peyniri, 3 adet yumurta sarısı, 1 kahve kaşığı karabiber ile 1 tatlı kaşığı da tuz katılır ve karışım sıkıca bir hamur haline gelinceye kadar aşağı yukarı 5 dakika karıştırılarak pişirmeye devam edilir. Kuşane ateşten alınarak, buna; haşlanmış ve ince kıyılmış 300 gram tavuk ya da hindi eti ilave edilir. Tekrar iyice karıştırıldıktan sonra, sertçe bir hal alması için karışım, kuşanesiyle birlikte buzdolabı ya da serince bir yerde en aşağı 2 – 3 saat dinlenmeye bırakılır. (Bu karışıma ince kıyılmış 50 gram dil, hatta 50 gram kadar da, kabukları soyulmuş, 10 dakika kadar da tuzlu suda haşlanmış ve kıyılmış mantar katmak da olanaklıdır. Ancak o taktirde et miktarı 300’den 250 grama indirilmelidir.)
İki saat sonra, kuşanedeki karışımdan irice ceviz büyüklüğünde parçalar koparılarak, bunlara ister yuvarlak, ister parmak biçiminde uzun şekiller verdirilir. Sonra bunlara sırasıyla bir tabak içindeki galeta tozuna, çalkalanmış iki adet yumurta, sonra da tekrar galeta tozuna batırarak köfteler galetalanır. Sonra da galetalanmış olan bu köfteler, içinde kızdırılmış bir bardak rafine çiçekyağı olan tavaya atılarak, arada bir çevrilerek, köftelerin her tarafı nar gibi oluncaya kadar kızartılır v edelikli kepçe ile tabağa alınarak servis yapılır.

NOT: Özellikle restoranlarda bu hamuru buzdolabında dinlendirdikten sonra, bıçağı çıkarılmış ve ağzına lira yuvarlaklığında bir huni geçirilmiş et makinesinden geçirerek köftelere düzgün yuvarlak şekiller verdirerek pişirmek gerekir.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön