Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Tavuk Macar Yöntemi

Tavuk Macar Yöntemi

Malzemeler :

2 adet yarka
100 gram sadeyağ ya da margarin (5 çorba kaşığı)
300 gram soğan (3 büyük)
500 gram domates (3 büyük) ya da
1 kahve fincanı domates salçası
2 kahve kaşığı kırmızı biber
2 dolmalık biber
3/4 bardak su
Tuz

Yapılışı :

Düdüklü tencereye; 5 silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin ile küçük kesilmiş 3 büyük baş soğan konarak 5 dakika kavrulur. Sonra soğanlar; yolunmuş içleri temizlenmiş, tütsülenmiş (Şekil: 31, 32, 33) yıkanmış ve kol, but, göğüs ve sırt olmak üzere parçalara bölünmüş (Şekil: 35) 2 adet yarka, yani senesini doldurmamış piliçler eklenerek, tavuklar da soğanlarla 5 dakika kadar kavrulurcasına pişirilir. Sonra bunlara; soyulmuş ve küçük doğranmış 3 büyükçe domates veya yarım bardak suda eritilmiş bir kahve fincanı tuzsuz domates salçası, 2 kahve kaşığı kırmızı biber (yoksa kuru kırmızı dolmalık biber), üç çeyrek bardak su ile yarım çorba kaşığı da tuz katılarak, düdüklü tencerenin kapağı sıkıca kapatılır.
Sonra tencere çok kuvvetli ateşe oturtularak, üstündeki düdükten bol buhar ve ıslık gibi sesler çıkmaya başladıktan sonra hesap edilmek üzere tavuklar yarıya kadar azaltılmış ateşte 45 dakika pişirilir ve ateşten alınarak buharı boşaltıldıktan sonra yanında macar hamuru ile birlikte servis yapılır.

(Tavukların yılını doldurmamış piliç ile tavuk arası olması şarttır. Aksi halde bunları pişirmek olanaksızdır.)

MACAR HAMURUNUN YAPILIŞI

Bir tabağa 200 gram un eledikten sonra, buna; 1 adet yumurta, bir miktar tuz ile azar azar olmak üzere yarım bardak da su katılarak ve karıştırılarak yumuşakça bir hamur yapılır. Sonra elde edilen hamurdan, bıçak ucu ile ufak parçalar kopararak, içinde kaynar tuzlu su olan bir tencereye atılır ve hamurlar suyun üstüne çıkıncaya kadar aşağı yukarı 5 dakika haşlandıktan sonra, iyice süzülür ve tavukların bulunduğu tabak içinde servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön