Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Tereyağlı Kuşkonmaz

Tereyağlı Kuşkonmaz

Malzemeler :

1000 gram kuşkonmaz
16 bardak su
6 silme çorba kaşığı tuz

SALÇASI
120 gram tereyağı ya da margarin (6 çorba kaşığı)

Yapılışı :

Bayat ve kart olmayan 1000 gram kuşkonmazın uçlarındaki morumsu ya da yeşil kısımları bitip de sarımsı rengin başladığı yerden kuşkonmazın alt kısmına kadar tıraş edercesine ince kesmek suretiyle üstleri hafifçe alınır. Sonra da üstü alınan her kuşkonmaz, içinde soğuk su olan tencereye atılmak suretiyle tüm kuşkonmazlar ayıklanır. (Ne kadar kart ve kalın olursa olsunlar morumsu uçları tıraş olmaz.)
Kuşkonmazların ayıklanmaları sona erince; bunlar soğuk sudan çıkarılarak, hepsinin uç kısımları aynı hizaya getirilmek suretiyle bunlar bir demet halinde ortalarından sicimle sıkıca bağlanır. Bağlanmış bu kuşkonmaz demeti, içinde kaynamakta olan 16 bardak su ve 2 silme çorba kaşığı tuz olan tencereye atılarak tencerenin kapağı kapatılır ve kuşkonmazlar yumuşak bir hal alıncaya kadar ortadan az kuvvetteki ateşte aşağı yukarı 20 – 25 dakika haşlanır.
(Kuşkonmazların hafifçe yumuşamaları yeterlidir. Çok yumuşak hale gelinceye kadar haşlanmış kuzkonmazlar lezzetsiz olurlar.)
Haşlanınca; kuşkonmazlar sıcak sudan çıkarılarak, içinde tuzlu soğuk su olan tencereye atılır ve soğuk su içinde yarım saat bırakıldıktan sonra soğuk sudan çıkarılır. Tekrar kaynar suya atılır. 3 dakika kaynar suda bırakılmak suretiyle kuşkonmazların ısınmaları sağlanır. Sonra bunlar sudan çıkarılarak iyice kurulandıktan sonra bir tabağın içindeki katlanmış peçetenin üstüne düzgün bir şekilde yerleştirilir. Sonra da demet bozulmadan sicim kesilerek çıkarılır ve yanında salçalık içinde; yakmadan, eritilmiş tereyağı ya da margarin ile birlikte servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön