Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Yaban Ördeği Yahnisi

Yaban Ördeği Yahnisi

Malzemeler :

3 ya da 4 yaban ördeği (1200 gram)
2 bardak sirke
100 gram sadeyağı ya da margarin (5 çorba kaşığı)
600 gram soğan (6 büyükçe)
1 kahve fincanı domates salçası
2 bardak su
Tuz ve karabiber

Yapılışı :

Bir tencereye; tüyleri çıkarılmış, içleri temizlenmiş, tütsülenmiş (Şekil: 31, 32, 33) ve yıkanmış, sonra da kol, göğüs ve but olmak üzere parçalara ayrılmış (Şekil: 35), kaburga ve bel kemikleri çıkarılmış; ardından da 24 saat kadar sirke içinde yatırılmış ve yıkanmış 3 ya da 4 yaban ördeği, 5 silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin konarak, kuvvetlice ateşte, arada bir karıştırarak 8 dakika kadar sote edilir.
Sonra yaban ördeklerine, ince yarım ay şeklinde kesilmiş 6 büyükçe soğan ile yarım silme çorba kaşığı da tuz katılarak, soğanlar hafifçe pembe bir hal alıncaya kadar kavururcasına pişirmeye devam edilir.
Soğanlar ölünce; bunlara kabukları çıkarılmış ve küçük parçalara doğranmış 4 büyükçe domates ya da 1 kahve fincanı su içinde eritilmiş 1 kahve fincanı tuzsuz domates salçası ile 1 – 2 kahve kaşığı karabiber ve 5 dakika sonra da 2 bardak su katılarak yaban ördekleri iyice yumuşak bir hal alıncaya kadar hafif ateşte aşağı yukarı 90 – 105 dakika arasında pişmeye bırakılır ve tabağa alınarak servis yapılır. (Su azalmasına rağmen ördekler pişmemişse bir miktar daha sıcak su katarak pişirmeye devam etmelidir.)