Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Yaban Ördeği Yahnisi

Yaban Ördeği Yahnisi

Malzemeler :

3 ya da 4 yaban ördeği (1200 gram)
2 bardak sirke
100 gram sadeyağı ya da margarin (5 çorba kaşığı)
600 gram soğan (6 büyükçe)
1 kahve fincanı domates salçası
2 bardak su
Tuz ve karabiber

Yapılışı :

Bir tencereye; tüyleri çıkarılmış, içleri temizlenmiş, tütsülenmiş (Şekil: 31, 32, 33) ve yıkanmış, sonra da kol, göğüs ve but olmak üzere parçalara ayrılmış (Şekil: 35), kaburga ve bel kemikleri çıkarılmış; ardından da 24 saat kadar sirke içinde yatırılmış ve yıkanmış 3 ya da 4 yaban ördeği, 5 silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin konarak, kuvvetlice ateşte, arada bir karıştırarak 8 dakika kadar sote edilir.
Sonra yaban ördeklerine, ince yarım ay şeklinde kesilmiş 6 büyükçe soğan ile yarım silme çorba kaşığı da tuz katılarak, soğanlar hafifçe pembe bir hal alıncaya kadar kavururcasına pişirmeye devam edilir.
Soğanlar ölünce; bunlara kabukları çıkarılmış ve küçük parçalara doğranmış 4 büyükçe domates ya da 1 kahve fincanı su içinde eritilmiş 1 kahve fincanı tuzsuz domates salçası ile 1 – 2 kahve kaşığı karabiber ve 5 dakika sonra da 2 bardak su katılarak yaban ördekleri iyice yumuşak bir hal alıncaya kadar hafif ateşte aşağı yukarı 90 – 105 dakika arasında pişmeye bırakılır ve tabağa alınarak servis yapılır. (Su azalmasına rağmen ördekler pişmemişse bir miktar daha sıcak su katarak pişirmeye devam etmelidir.)

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön