Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » YAPRAK DOLMASI – TERBİYELİ

YAPRAK DOLMASI – TERBİYELİ

Malzemeler :

600 gram yağlıca kıyma
80 gram sadeyağı ya da margarin (4 çorba kaşığı)
175 gram soğan (2 orta)
65 gram pirinç (1 kahve fincanı)
1 demet dereotu
3 bardak su
350 gram asma yaprağı
250 gram yoğurt
2 adet yumurta
1 adet limonun suyu
Tuz ve karabiber

Yapılışı :

Bir kap içinde kaynamakta olan suya; 350 gram asma yaprağı atılarak, yaprakların renkleri dönünceye kadar aşağı yukarı 5 dakika haşlanır ve delikli kepçe ile sudan alınarak ortalarındaki kalın damarlar çıkarılmak suretiyle yapraklar ikiye bölünür ve bir tarafa bırakılır.
Ardından bir tencereye; 2 silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin ile küçük kesilmiş 2 orta baş soğan konarak, soğanlar pembemsi bir renk alıncaya kadar karıştırılarak kavrulur. Sonra bu soğanlara 1 bardak su ile ayıklanmış ve yıkanmış 1 kahve fincanı pirinç ilave edilerek tencerenin kapağı kapatılır ve pirinçler suyunu çekip de pilavımsı bir hal alıncaya kadar orta kuvvetteki ateşte 10 dakika kadar pişirilir.
Pirinçler sularını çekince; tencere ateşten alınır ve bunlara kemiksiz olarak tartılmış 600 gram kıyma, ince doğranmış 1 demet dereotu, 1 kahve kaşığı karabiber ile yarım çorba kaşığı da tuz ilave edilerek, hepsi 5 dakika kadar yoğrulur. Sonra yoğrulmuş bu kıymadan irice fındık büyüklüğünde parçalar koparılarak, bunlar, haşlanmış ve ikiye bölünmüş yaprakların baş tarafına konur. Yaprak uzunluğuna doğru sigara sarar gibi yuvarlanmak ve sarılmak suretiyle küçük dolmacıklar meydana getirilir ve dolmalar bir tencere veya kuşaneye düzgün bir şekilde sıralanır.
Tencereye sıralamış olduğumuz dolmalara; 2 silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin ile 2 bardak da su ilave edilerek, üstlerine bir tabak kapatılır, tabağın üstüne de ağırlık olarak bir havan oturtulduktan sonra, tencerenin kapağı kapatılmış olarak orta kuvvetteki ateşte dolmalar 35 – 40 dakika pişirilir.
Pişme işleminden sonra bir kuşaneye, 2 adet yumurta ile 1 adet limonun suyu konarak 3 dakika kadar çırpılır. Tencereden süzülmek suretiyle azar azar dolma suyu yumurtalara yedirilir. Sonra da bu limonlu ve yumurtalı su tenceredeki dolmalara eklenerek, beraberce 2 – 3 dakika daha pişirildikten sonra dolma, terbiyesi ile tabağa alınır ve servis yapılır.
(Bu dolmada ayrıca yoğurt kullanılmaz.)

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön