Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » YESIL SALATA – GARNITÜRLÜ

YESIL SALATA – GARNITÜRLÜ

Malzemeler :

2 adet göbekli yeşil salata
2 demet kırmızı turp
3 adet hazırlop yumurta
20 adet siyah zeytin
1 küçük bas soğan
1 kahve fincanı limon suyu
3/4 kahve fincanı zeytinyağı
Tuz
2 tatlı kaşığı hardal (istenirse)

Yapılışı :

Bir büyükçe tabağa, yaprakları teker teker koparılarak bol suda birkaç kez yıkanmış ve ortalarından elle iki veya üçe koparılmış 4 adet göbekli yeşil salatayı yerleştirdikten sonra bir tarafa bırakılmalıdır. Salatanın elle koparılmasının nedeni bıçakla kesilecek olursa lezzetini kaybedecek olmasıdır.
Sonra küçük bir kaseye, küçük küçük doğranmış ufak bir bas soğan koyduktan sonra buna; 2 tatlı kasığı tuz, bir buçuk kahve fincanı sirke veya bir kahve fincanı limon suyu ile üç çeyrek kahve fincanı zeytinyağı katılır ve çatalla birkaç kez çalkaladıktan sonra tabağa döşemiş olduğumuz salataların üzerinde gezdirilir.
Kuru soğan salatanın içinde güzel bir çeşit oluşturmaktadır, ancak kullanılması kişilerin tercihine bağlıdır. Kuru soğan yerine, salataya iki demet yeşil soğan da karıştırılabilir. Bir de sirke veya zeytinyağına iki tatlı kasığı kadar da hardal katılabilir.
Daha sonra tabağa döşenmiş salatanın tam ortasına, uzunluklarına doğru ortalarından ikiye bölünmüş 3 adet hazırlop yumurta düzenli aralıklarla papatya seklinde yerleştirilir. Yumurtaların ortalarına bir kırmızı turp oturtulur, salatanın diğer tarafları da kırmızı turp ve zeytinle süslenir ve servis yapılır. Salataya lezzet katması için yarım demet kıyılmış dereotu da kullanılabilir.

NOT: Dört adet yeşil salata yerine 2 adet yeşil salata ve bir adet de büyükçe andilya salatası kullanmak suretiyle bu salatayı hazırlamak da mümkündür. Bu şekilde hazırlandığında kesinlikle hardal kullanmak gerekir.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön