Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Yoğurtlu Kebap

Yoğurtlu Kebap

Malzemeler :

900 gram koyun eti
3 adet ince kebapçı pidesi
100 gram Trabzon yağı ya da tereyağı ya da margarin (5 çorba kaşığı)
250 gram domates (2 orta)
Tuz

ÜSTÜNE
500 gram yoğurt
150 gram domates

Yapılışı :

Kebapçı pidesi denen ince ve uzun üç pide kömür ateşinin üstündeki ızgaraya yerleştirilir. Pideler birer tarafları iyice ısındıktan sonra diğer tarafları çevrilmek suretiyle her iki taraflarını da iyice ısınmaları ve yumuşamaları sağlanır. Bu pideler iki ya da üçer santim en ve boyunda dört köşe küçük parçalara doğrandıktan sonra, bunlar içi iyice ısıtılmış büyük bir tabağın içine alınır ve üstlerine de kararmadan, az kızdırılmış 5 silme çorba kaşığı Trabzon yağının yarısı ilave edilerek, pideler tabak içinde, şöyle bir karıştırıldıktan sonra, tabak ateş üstü gibi sıcakça bir yere oturtulmak suretiyle bir tarafa bırakılır.
Üstünün ince zar gibi derisi soyulmuş, irice fındık büyüklüğünde parçalara doğranmış ve üstlerine birer çorba kaşığı soğan suyu ile zeytinyağı ilave edilmiş, iki saat kadar dinlendirilmiş, tuzlanmış ve yarımşar parmak ara ile şişlere dizilmek suretiyle hazırlanmış 900 gram koyun eti hemen harlıca, fakat alevli olmayan odun kömürü ateşinin aşağı yukarı dört beş parmak yüksekliğinde bir yerine yerleştirilir ve etlerin her iki tarafı 4-5 dakika arasında pişirilir. Kebaplar pişmekte iken diğer taraftan da yine önceden kabukları soyulmuş ve küçük parçalara doğranmış, tava ya da sahan içindeki iki orta büyüklükte ve çok olmuş domates de derhal ateşe oturtularak, domatesler sularını salıp da ezik bir hal alıncaya kadar aşağı yukarı 2 dakika az pişmeye bırakılır.
Et ve domatesler pişince; önce salça halindeki domates alınarak, bunu eşit bir şekilde tabaktaki pidelerin üstlerine ilave edilir. Domateslerin üstüne de iyice dövülmüş, 500 gram yoğurt gezdirildikten sonra yoğurdun üstüne de düzgün bir şekilde şiş kebaplar yerleştirilir. Yine bunların üstüne de kızdırılmış olan kalan Trabzon yağı ya da margarin gezdirilir. Etrafına ikiye bölünmüş ve hafifçe ateşe gösterilmek suretiyle az pişirilmiş olan domatesler yerleştirilir ve yoğurtlu kebap hemen servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön