Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Yumurta – Kalıpta Salçalı

Yumurta – Kalıpta Salçalı

Malzemeler :

12 adet yumurta
10 gram margarin (1/2 çorba kaşığı)

EKMEKLERİ
12 dilim ekmek
60 gram margarin (3 çorba kaşığı)

SALÇASI
500 gram domates (3 orta)
40 gram margarin (2 çorba kaşığı)
1 bardak et suyu

Yapılışı :

Yarım parmak inceliğinde ve yumurtaları içinde pişirecek olduğumuz küçük kalıplar şeklinde 12 dilim ekmek kesilir. Bunlar içinde kızdırılmış 3 silme çorba kaşığı margarin olan tavaya atılarak, her iki tarafları da nar gibi oluncaya kadar kızartılır ve ekmekler delikli kepçe ile yağdan çıkarılarak servis tabağına yerleştirilir ve bir tarafa bırakılır.
Sonra tek bir yumurtayı, ancak yarısı ya da üç çeyrek kısmına kadar alabilecek küçüklükteki formaların içleri yarım çorba kaşığı ile yağlandıktan sonra, yağlanmış her bir kalıbın içine birer adet yumurta kırılır.
Sonra bu yumurta kalıpları, içinde su kaynamakta olan, yayvan bir tepsiye oturtulur. Kalıpların içlerine su kaçmaması için ateş hafifçe kısılır ve yumurtalar pişip de üstleri beyaz bir hal alıncaya kadar aşağı yukarı 30 dakika pişirilir. (Kalıpların üstlerine birer kapak kapatılabilirse yumurtalar 15 ya da 20 dakika içinde pişirilebilir.)
Kalıplar sudan çıkarılarak yumurtalar tabaktaki küçük ekmeklerin üstlerine oturtulur. Domates salçası dökülür ve servis yapılır.

DOMATES SALÇASININ HAZIRLANMASI

Bir kuşaneye, 2 silme çorba kaşığı margarin ya da tereyağı ile kaynamakta olan suya bir atıp çıkarmak suretiyle kabukları soyulmuş, enine doğru kesilerek hafifçe sıkılmak suretiyle çekirdekleri ve az suyu çıkarılmış ve kıyılırcasına küçük doğranmış 3 büyük domates ile bir tatlı kaşığı da tuz konarak tencerenin kapağı kapatılır ve domatesler eriyip de püremsi bir hal alıncaya kadar arada bir karıştırmak suretiyle aşağı yukarı 15 dakika pişmeye bırakılır. (Domatesler kaynar suya atılarak yarım dakika kadar bırakıldığında, ham da olsalar kabukları gayet kolaylıkla ayıklanır ve öz suyunu çıkarmakla da salçadaki ekşiliğin önüne geçilmiş olunur.)
Domatesler püremsi bir hal alınca; bunlara yarım bardak et ya da tavuk suyu ilave edilerek, suyun yarısı buharlaşıncaya kadar salça kapaksız olarak aşağı yukarı on dakika daha kaynatılır, sonra salça elek ya da süzgeçten geçirilir. Kaşıkla üstüne bastırmak suretiyle bütün salça süzgeçten geçirilir (Şekil: 3) ve salça boza kıvamında bir koyuluğa gelinceye kadar ateşte 5 dakika daha pişirildikten sonra tariflerde anlatıldığı şekilde kullanılmalıdır. (Salça koyulaşmış ise bir miktar su ya da et suyu katarak koyuluğu giderilmelidir.)

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön