Buradasınız:Anasayfa » Zeytinyağlılar » Zeytinyağlı Bakla

Zeytinyağlı Bakla

Zeytinyağlı Bakla
Malzemeler :

1500 gram taze bakla
225 gram zeytinyağı (1 bardak)
3 demet taze soğan
1 demet dereotu
1/2 demet nane
1 çorba kaşığı toz şeker
1/2 adet limonun suyu
2 bardak su

Yapılışı :

Çok büyük ve kart olmayan 1500 gram taze baklanın uçları ve iki yanlarındaki kılçıkları sıyırırcasına kesildikten sonra (Şekil: 39), kılçıkları kesilmiş her bakla su dolu bir tepsi ya da tencereye atılmak suretiyle ayıklanır, yıkanır ve suları süzülür.
Sonra, ayıklanmış bu baklalara; yarım silme çorba kaşığı tuz ile yarım adet limon suyu katılarak, baklalar harmanlanırcasına karıştırılır. Baklaların oranca büyük ve aynı boyda olanlarından bir miktar seçilerek, bunları içinde pişirecek olduğumuz büyükçe kuşaneye ya da tencerenin altına yan yana ve düzgün bir şekilde döşenir. Döşenmiş baklaların tam ortalarına da, çok ince kıyılmış bir demet dereotu ile yarım demet nane yerleştirildikten sonra baklaların üstlerine aşağı yukarı bakla boyunda küçükçe parçalara kesilmiş bir sıra taze soğan istiflenir. Soğanların üstlerine de gelişigüzel olmak üzere kalan bakla ve soğanlar yerleştirildikten sonra bunlara; 1 bardak zeytinyağı, 2 bardak su ile bir çorba kaşığı da toz şeker konur. Üstlerine; buruşturulmuş ve ıslatılmış bir yağ kağıdı örtülerek, tencerenin kapağı sıkıca kapatılmış olarak, baklalar suyunu çekip de yumuşak bir hal alıncaya kadar kuvvetli ateşte aşağı yukarı bir buçuk saat pişirilir. Tencere ateşten alınarak, baklalar iyice soğuduktan sonra tencerenin üstüne bir kapak kapatılır ve altüst edilmek suretiyle baklalar tabağa alınır ve servis yapılır.

(Tencerenin kapağı yarım bardak un ve üç çeyrek kahve fincanı sudan yapılmış hamurla sıvamak suretiyle pişirilecek olursa baklalar, daha çabuk pişer. Ayrıca daha yumuşak olurlar.)

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön