Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Zeytinyağlı Bakla İçi

Zeytinyağlı Bakla İçi

Malzemeler :

2000 gram içlik taze bakla
120 gram soğan (2 küçük baş)
150 gram zeytinyağı (2,5 kahve fincanı)
4 bardak baklaların ayıklandığı limonlu ve unlu su
1/2 çorba kaşığı toz şeker
1 demet dereotu
Tuz
1 yağ kağıdı

BAKLALARIN İÇİNDE AYIKLANDIĞI SU
4 bardak su
1/2 çorba kaşığı un
1/2 adet limonun suyu

Yapılışı :

Bir tencereye; 4 bardak su, yarım çorba kaşığı un ile yarım adet büyükçe limonun suyu konduktan sonra iyice karıştırmak suretiyle hepsinin birbiriyle karışması sağlanır. Sonra da bu un ve limonlu suya, 2000 gram baklanın üst, aynı zamanda iç ince kabuğu çıkarılmış olarak suya atılmak suretiyle bütün baklalar bu şekilde iç olarak ayıklanır ve bir tarafa bırakılır. (Baklalar ayıklar ayıklamaz hemen suya atılmalıdır. Bir de iç olarak pişirilecek baklaların içleri gereğinden fazla sararmış bir halde kartlaşmış olmalıdır. Aksi halde piştikten sonra baklalar eriyerek püre haline gelirler.)
Sonra, başka bir tencereye 2,25 kahve fincanı zeytinyağı ile çentilircesine küçük kesilmiş 2 küçükçe soğan konarak, soğanlar hafif pembemsi bir renk alıncaya kadar kavrulur. Az kavrulmuş bu soğanlara, ayıklayarak bir tarafta bekletmiş olduğumuz iç baklalar un ve limonlu su ile olduğu gibi katılır. Bunlara yarım çorba kaşığı toz şeker ile bir miktar da tuz katılarak, baklaların üstlerine hafifçe ıslatılmış ve buruşturulmuş bir yağ kağıdı örtülür. Tencerenin kapağı kapatılır ve iç baklalar yumuşakça bir hal alıncaya kadar orta ateşte aşağı yukarı 1 saat pişirilir.
Daha sonra, pişmiş baklalara, yıkanmış ve kıyılırcasına ince doğranmış 1 demet de dereotu konduktan sonra, tencere ateşten alınır ve baklalar iyice soğuduktan sonra tabağa alınarak servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön