Buradasınız:Anasayfa » Sebze Yemekleri » Zeytinyağlı Bamya

Zeytinyağlı Bamya

Malzemeler :

1 kg bamya
1 çay bardağı zeytinyağı
2 büyük domates
2 büyük soğan
250 gr dana kuşbaşı
2 tatlı kaşığı tuz
1 kg su
2 iri limon

Yapılışı :

1 kg bamyayı önce baş kısımlarını kapak açar gibi soyalım ve bir güzel yıkayalım. Daha sonra ayrı bir tencereye hazırlamış olduğumuz 1 kg suyu koyalım ve altını açalım.
Suyumuz ısınmaya başlarken, biz soğanlarımızı ince bir şekilde doğrayalım ve zeytin yağımızı da tencereye döküp bir güzel kavuralım. Kavrulan soğanların ardından, dana kuşbaşı olarak doğranmış etleri atalım ve suyunu verip tekrar çekinceye kadar güzelce kavuralım.

Ardından domatesleri kabuklarından ayırıp (kabukları ile doğradığınız zaman yemekte pişen kabuklar güzel durmuyor) ince bir şekilde doğrayalım. Kavrulmuş olan etimizin içerisine domatesleri de bırakalım ve soğan, kuşbaşı, domates üçlüsünü 1 2 dk daha kavuralım.

Diğer tencerede kaynamakta olan suyu bu üçlünün içerisine bırakalım ve 1 2 dk burada kaynadıktan sonra bamyaları da ekleyelim. Limonların suyunu da iyice bamyaya sıkalım. (Hanımlar bu yemeğin lezzetini arttıran en önemli hususlardan biri limondur, o yüzden bol limon iyi olacaktır.) Tencerenin kapağını kapatın ve 1 saat orta ateşte pişirin. Unutmayın, bamya kendisini çabuk salar çok fazla karıştırırsanız dağılabilir, bu yüzden çok nadir bir sıklıkla, kaşık yardımı ile altını üstüne getirmeniz yeterli olacaktır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön