Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Zeytinyağlı Enginar Dolması

Zeytinyağlı Enginar Dolması

Malzemeler :

6 büyük enginar
5 bardak enginarların ayıklandığı limonlu ve unlu su
1/2 limonun suyu
1/2 çorba kaşığı toz şeker
2 büyük yağ kağıdı

İÇİNİN MALZEMESİ
500 gram kabuklu içlik bakla
250 gram soğan (3 orta)
90 gram pirinç (1,25 kahve fincanı)
110 gram zeytinyağı (1,5 bardak)
1,5 kahve fincanı su
2 demet dereotu
Tuz

ENGİNARLARIN AYIKLANDIĞI SU
10 bardak su
2 çorba kaşığı limon
1 limonun suyu

Yapılışı :

Bir kuşaneye; yarım bardak zeytinyağı, küçük doğranmış 3 orta baş soğan ile 1 tatlı kaşığı tuz konur. Soğanlar sarartılmadan 5 dakika kavrulur. Bu soğanlara, içlerinin ince kabukları soyulmuş ve gayet küçük parçalara doğranmış 500 gram bakla içi ile, ayıklanmış bir – bir çeyrek kahve fincanı pirinç de ilave edilerek 5 dakika kadar da soğanlar pirinç ve bakla ile kavrulur. Bunlara; bir buçuk kahve fincanı da su katılarak, pirinç suyunu çekinceye kadar orta kuvvetteki ateşte 5 dakika daha pişirilir. Sonra da bu içe; küçük doğranmış 2 demet dereotu konduktan sonra kap ateşten alınır ve bir tarafta bekletilir.
Diğer taraftan büyükçe bir tencereye; 10 bardak su, 2 silme çorba kaşığı un ile 1 adet büyükçe limonun suyu konarak iyice karıştırılır. Bu un ve limonlu suya, körpe ise; yaprakları teker teker koparılarak alt kısmı ortasından kesilmek ve içinin tüylü kısmı hafifçe alınmak (Şekil: 41), kart ise üst yanları elma soyar gibi hafifçe alınmak suretiyle (Şekil: 42) yaprak ve içleri ayıklanmış 6 büyük enginar konur. (Her enginar, ayıklanır ayıklanmaz derhal limon ve un karışımı olan suya atılır, aksi halde siyahlaşırlar.)
Enginarların ayıklanmaları sona erince; bunlar teker teker sudan çıkarılarak içlerine; hazırlayarak bir tarafa ayırmış olduğumuz içten, bütün enginarlara yetebilecek miktarda doldurulduktan sonra, iç doldurulmuş her enginar hafifçe ıslatılmış ve buruşturulmuş bir yağ kağıdına sıkıca sarılır. Kağıda sarılan tüm enginarlar doldurulmuş tarafları üste gelecek şekilde yayvan bir tencereye yan yana döşenir.
Sonra, tencereye döşemiş olduğumuz bu enginarlara, bir – bir çeyrek bardak zeytinyağı, yarım adet limon suyu, yarım çorba kaşığı toz şeker ile iki ya da üç defada olmak üzere 5 bardak da enginarları içine ayıkladığımız un ve limonlu sudan katılır. Tencerenin kapağı kapatılır. Enginarlar yumuşak bir hal alıncaya kadar önce kuvvetli, sonra da orta kuvvetteki ateşte aşağı yukarı bir buçuk saat pişirilerek ateşten alınarak iyice soğuduktan sonra kağıtları çıkarılır ve servis yapılır.
(Enginarlara önce suyun yarısı ve su çekildikçe çeken miktar kadar daha katmak suretiyle enginarlar pişirilir. Bütün su katılırsa pişen enginarların içindeki pirinçler boşalarak suyun üstüne çıkarlar. Onun için azalan su azar azar konulmalıdır.)

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön