Buradasınız:Anasayfa » Eski Yemek Tarifleri » Zeytinyağlı Lahana Dolması

Zeytinyağlı Lahana Dolması

Malzemeler :

DOLMA İÇİ
200 gram pirinç (3 kahve fincanı)
750 gram soğan (7 büyük)
165 gram zeytinyağı (3/4 bardak)
1/2 kahve fincanı çam fıstığı
1 çorba kaşığı çam fıstığı
1 çorba kaşığı kuş üzümü
3/4 çorba kaşığı toz şeker
1/2 bardak su
Tuz, biber, yenibahar

DOLMA YAPMAK İÇİN
2500 gram dolmalık lahana
5 bardak su
Tuz

Yapılışı :

Bir tepsiye; 3 silme kahve kaşığı pirinç konarak, taş ve darıları ayıklanır, sonra da pirincin üstünü iyice kaplayabilecek kadar sıcakça, fakat kaynar bir halde olmayan su konduktan sonra, su iyice soğuyuncaya kadar bir kenarda beklemeye bırakılır.
Su soğuyunca; dökülür ve pirinçlerden duru bir su çıkıncaya kadar fazla bastırmadan ovalayarak birkaç kez yıkanır ve iyice süzerek bir tarafa bırakılır.
Diğer taraftan bir tencereye; üç çeyrek bardak zeytinyağı, küçük kesilmiş 7 büyük soğan, yarım kahve fincanı çam fıstığı ile 1 silme çorba kaşığı da tuz konur. Soğanlar pembemsi bir hal alıncaya kadar kuvvetli ateşte karıştırarak 20 – 30 dakika arasında kavrulur.
Sonra soğanlara; süzmüş olduğumuz pirinçler konarak, karıştırılır. 10 dakika daha kavrulur. Sonra bu pirinçli soğanlara; yarım bardak su, kabuğu çıkmış ve küçük kesilmiş 1 büyükçe domates ya da yarım kahve fincanı domates salçası, yarım kahve fincanı siyah kuru üzüm, 2 kahve kaşığı karabiber, 2 kahve kaşığı baharat (arzuya bağlı), üç çeyrek çorba kaşığı toz şeker, küçük kesilmiş yarım demet nane (arzu edilirse) ile 1 demet dereotu konur ve tekrar iyice karıştırılır. Sonra, pirinçler suyunu çekip de uzayıncaya kadar tencerenin kapağı kapatılmış olarak kısık ateşte tekrar 15 – 20 dakika daha pişirilir ve ateşten alınarak, ılıması için bir tarafa bırakılır.
Sonra, yaklaşık 2500 gram ağırlığındaki bir baş dolmalık lahananın ortasındaki göbek kısmı yuvarlak kesilerek oyarak çıkarılır. Sonra göbeği çıkmış lahana, içinde beş bardak su olan tencereye oturttuktan sonra üstlerine; 3 silme çorba kaşığı tuz serpilir ve tencerenin kapağı kapatılır. Bunlar kuvvetli ateşte bir taşım kaynatılmak suretiyle yumuşamaları sağlanır. Lahanalar sudan çıkarılarak, soğuduktan sonra damarlı sert kısımları çıkarılır ve el büyüklüğünde parçalara bölünerek sarılacak bir hale getirilir. Koparılan damarlı kısımları da, dolmayı pişirecek olduğumuz tencerenin altına döşenir ve bunların üstlerine de, birkaç yerinden delinmiş bir yağ kağıdı örtülür, tencere bir kenarda beklemeye bırakılır. (Lahananın göbeğini oymadan, lahana yapraklarını teker teker kopardıktan sonra bir taşım kaynatarak da sarılabilir.)
Bundan sonra, ayıklamış olduğumuz lahana yapraklarını alarak, bunların baş taraflarına ve her yaprak içine yaklaşık üç çeyrek ya da bir çorba kaşığı hesabıyla, hazırlamış olduğumuz içten konur ve yanları için üstüne kapatıldıktan sonra sigara sarar gibi yuvarlayarak sarılır, ve dolma haline getirilir (Şekil: 50). Sarılan her dolma düzenli bir şekilde, içini kağıtlamış olduğumuz tencereye sıralanır (Şekil: 48).
Sonra tenceredeki dolmalara bir bardak su katılarak üstüne bir tabak kapatılır ve dolmalar suyunu çekip de yağı ile kalıncaya kadar tencerenin kapağı kapatılmış olarak orta kuvvetteki ateşte 45 – 60 dakika pişirilir ve ateşten alınarak, dolmalar iyice soğuduktan sonra tabağa alınır ve servis yapılır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön